O MNIE

Nazywam się Monika i zajmuję się projektowaniem i szyciem skórzanych toreb i akcesoriów. Pasją do skóry zaraził mnie mój dziadek, kiedy byłam dzieckiem. Dorastałam w jego warsztacie – wśród zapachu skór, narzędzi, starej lampki. Jego praca zawsze była dla mnie magiczna. Jednak nigdy nie sądziłam, że kiedyś będę kontynuować jego pasję. Dziś, dwa piętra nad jego warsztatem, w  swojej pracowni na poddaszu, tworzę własne projekty toreb i skórzanych akcesoriów.

 

 

Skończyłam dziennikarstwo, szkołę projektowania ubioru, zebrałam  doświadczenia z udziału w konkursach modowych i pracy w agencji reklamowej. Zaczęłam tworzyć pierwsze projekty ubrań. Ale ta praca nie dawała mi żadnej satysfakcji. Myślałam ciągle o niespełnionym marzeniu – umiejętności szycia skóry naturalnej. Mój dziadek, który szył buty, nie zdążył przekazać mi swojej wiedzy. A jest to wiedza zapomniana, dziś bardzo trudno ją zdobyć. Od dawna zbierałam książki o skórze, już dawno prześwietliłam cały internet w poszukiwaniu wiedzy. Nieporadnie przekładałam wiedzę teoretyczną na praktykę. To wciąż było mało. Właśnie wtedy pojawiła się pierwsza od wielu lat szkoła kaletnicza w Polsce. Skończyłam ją i zdałam egzaminu czeladniczy. Tradycja trwa – dziś pracuję na narzędziach dziadka. A nawet klnę jak szewc.

Uwielbiam pracę ze skórą, bo jest materiałem wyjątkowym, wymagającym znajomości odpowiednich technik i wiedzy, potrzebującym stałej pielęgnacji i troski. W trakcie użytkowania skóra się zmienia i w ten sposób tworzy się jej własna historia. Fascynujące, prawda? Odpowiednio pielęgnowana będzie służyła zawsze. Praca ze skórą  daje mi nieograniczoność, niezależność, ogromne możliwości i prawdziwą satysfakcję. Kiedy uderzam młotkiem dziadka, wybijając swoje nazwisko na torbie, wzruszam się.  I czuję prawdziwą pasję.  Dzięki niej mogę tworzyć nowe rzeczy – bez pośpiechu, z cierpliwością i moim  własnym pierwiastkiem.

Tworząc swoje projekty lubię sprawiać ludziom radość. Zachwycać ich. Zaskakiwać. Dbać o szczegóły. To właśnie tworzy istotę moich rzeczy.

 

BIO

Konkursy

 // finał konkursu Fashion Designer Awards 2009,

// pierwszym polski tygodzień mody Poland Fashion Week 2009,

// półfinał konkursu Lexus Fashion Night 6,

// finał Konkursu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Targi Etnodizajnu 2010.

 

Wykształcenie

// kurs kwalifikacyjny w zawodzie kaletnik

// Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie

// Uniwersytet Jagielloński – dziennikarstwo i komunikacja społeczna