O MNIE

Nazywam się Monika i zajmuję się projektowaniem i szyciem skórzanych toreb i akcesoriów. Pasją do skóry zaraził mnie mój dziadek, kiedy byłam dzieckiem. Dorastałam w jego warsztacie – wśród zapachu skór, narzędzi, starej lampki, która ledwo świeciła. To było moje środowisko „naturalne”. Jego praca zawsze była dla mnie magiczna. Jednak nigdy nie sądziłam, że kiedyś będę kontynuować jego pasję. Dziś, dwa piętra nad jego warsztatem, w  swojej pracowni na poddaszu, tworzę własne projekty toreb i skórzanych akcesoriów.

 

 

Skończyłam dziennikarstwo, szkołę projektowania ubioru, zebrałam  doświadczenia z udziału w konkursach modowych i pracy w agencji reklamowej. Zaczęłam tworzyć pierwsze projekty ubrań. Ale ta praca nie dawała mi żadnej satysfakcji. Myślałam ciągle o niespełnionym marzeniu – umiejętności szycia skóry naturalnej. Mój dziadek, który szył buty, nie zdążył przekazać mi swojej wiedzy. A jest to wiedza zapomniana, dziś bardzo trudno ją zdobyć. Od dawna zbierałam książki o skórze, już dawno prześwietliłam cały internet w poszukiwaniu wiedzy. Nieporadnie przekładałam wiedzę teoretyczną na praktykę. To wciąż było mało. Właśnie wtedy pojawiła się pierwsza od wielu lat szkoła kaletnicza w Polsce. Skończyłam ją i zdałam egzaminu czeladniczy. Tradycja trwa – dziś pracuję na narzędziach dziadka. A nawet klnę jak szewc.

Uwielbiam pracę ze skórą, bo jest materiałem wyjątkowym, wymagającym znajomości odpowiednich technik i wiedzy, potrzebującym stałej pielęgnacji i troski. W trakcie użytkowania skóra się zmienia i w ten sposób tworzy się jej własna historia. Fascynujące, prawda? Odpowiednio pielęgnowana będzie służyła zawsze. Praca ze skórą  daje mi nieograniczoność, niezależność, ogromne możliwości i prawdziwą satysfakcję. Kiedy uderzam młotkiem dziadka, wybijając swoje nazwisko na torbie, wzruszam się.  I czuję prawdziwą pasję.  Dzięki niej mogę tworzyć nowe rzeczy – bez pośpiechu, z cierpliwością i moim  własnym pierwiastkiem.

Tworząc swoje projekty lubię sprawiać ludziom radość. Zachwycać ich. Zaskakiwać. Dbać o szczegóły. To właśnie tworzy istotę moich rzeczy.

 

BIO

Konkursy

 // finał konkursu Fashion Designer Awards 2009,

// pierwszym polski tygodzień mody Poland Fashion Week 2009,

// półfinał konkursu Lexus Fashion Night 6,

// finał Konkursu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Targi Etnodizajnu 2010.

 

Wykształcenie

// kurs kwalifikacyjny w zawodzie kaletnik

// Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie

// Uniwersytet Jagielloński – dziennikarstwo i komunikacja społeczna